554189-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ljungby: Post- och budtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Postdistribution 2022
Referensnummer: 2021-0368
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64100000 Post- och budtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar Ljungby kommuns behov av Postdistribution. Avtalet avser följande tjänster:
- A: Postbefordran.
- B: Frankeringsservice
- C: Transporter – Posthämtning och lämning
- D: Interna posttransporter
Köparen förbinder sig inte att köpa någon bestämd volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60160000 Posttransport på väg, 64110000 Postgång, 64112000 Posttjänster för brev, 64121200 Paketutlämning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen