554206-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster – Drift av naturmark och naturvårdsåtgärder
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelDrift av naturmark och naturvårdsåtgärder
BeskrivningUpphandlingen avser ramavtal för naturvårdande åtgärder och skötsel av friluftsanordningar inom Västerås stad. Ramavtalet omfattar inte skogsskötsel med skogsmaskiner och arboristtjänster då dessa arbeten omfattas av andra ramavtal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Förfarandets viktigaste kännetecken92533000-6 Tjänster i naturreservat 92534000-3 Tjänster för skydd av vilda djur och växter
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99167:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 92533000 Tjänster i naturreservat
Optioner
Beskrivning av alternativenManuell slåtter med lie (om entreprenören kan erbjuda tjänsten).