Huvudsaklig CPV-kod 33141100 Förbandsartiklar; clips, suturer och ligaturer
II.1.4.
Kort beskrivning
Suturer och staplingsprodukter. Avgränsning: Omfattar inte bråcknät, sårlim, hemostatika samt slyngor för inkontinensoperationer. Laparoskopiska tillbehör relaterade till suturer och staples ingår.