554378-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
CRM och ärendehanteringssystem till Växjö Energikoncern
Referensnummer: 22/89
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212445 Programvaruutvecklingstjänster för kundhantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Syfte med denna upphandling är att anskaffa en systemlösning CRM-system (customer relationship management) till Växjö Energi som ska bidra till ett mer enhetligt och professionellt arbetssätt gentemot Växjö Energi och Wexnets kunder.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen