55441-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Generalkonsultuppdrag, Tekniskt beställarstöd till integrationsprojekt
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelGeneralkonsultuppdrag, Tekniskt beställarstöd till integrationsprojekt
BeskrivningUmeå Eco Industrial Park, strax nordost om Umeå, är ett av kommunens största industriområden med fokus på återvinning, cirkulär ekonomi och miljöteknik. Med pågående gröna innovationsprojekt och ambitiösa utvecklingsplaner ska området bli ett centrum för industriell symbios, energi, forskning och hållbar produktion. Uppdraget omfattar ett tekniskt beställarstöd till Umeå Energi, där konsulten fungerar som teknisk rådgivare inom den interna beställarorganisationen. Fokus ligger på styrning, uppföljning och kvalitetssäkring av EPCM-uppdraget kopplat till processintegreringen med FlagShip THREE, utan att själv utföra EPCM-arbetet. Arbetet innefattar bland annat stöd vid upphandling, granskning av tekniska lösningar (handlingar), uppföljning av tid, kostnad och kvalitet, risk- och säkerhetsarbete samt stöd under byggnation, idrifttagning och övertagande av anläggningar. Uppdragets omfattning utgörs av förfrågningsunderlaget i sin helhet.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122662:Lot:1