See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drivmedel stationstankning - Bemannad station
Beskrivning: Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av stationstankning vid bemannade stationer i sju dalakommuner! Upphandlingen avser ett ramavtal för köp av drivmedel genom stationstanking vid bemannade stationer i Falun, Borlänge, Ludvika, Avesta, Hedemora, Smedjebacken och Gagnef samt respektive kommuns bolag. Avtalet omfattar även tillhandahållande av företagskort för köp av drivmedel och betalning av parkeringsavgifter. Upphandlingen delas upp i 7 olika geografiska områden för att möjliggöra för deltagandet av flera anbudsgivare, ni väljer själva om ni lämnar in anbud för alla grupper eller endast någon enstaka! Ta chansen att tillhandahålla drivmedel i en eller flera av våra samverkande kommuner, vi ser fram emot erat anbud. Se även separat upphandling av stationstankning - obemannade stationer för våra ytterområden!
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avesta (Avesta kommun, Avesta Industristad AB, Avesta Vatten och Avfall AB, Gamla Byn AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94072:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Borlänge (Borlänge kommun, AB Borlänge Energi, AB Stora Tunabyggen, Räddningstjänsten Dala Mitt)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94072:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Falun (Falu kommun, Falu Energi & Vatten AB, Kopparstaden AB, Lugnet i Falun AB, Räddningstjänsten Dala Mitt)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94072:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Gagnef (Gagnefs kommun)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94072:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Hedemora (Hedemora kommun, Hedemora Energi AB, Hedemora kommunfastigheter AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94072:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Ludvika (Ludvika kommun, Ludvika Hem AB, Ludvika Kommunfastigheter AB, Tryggheten i Ludvika, Västerbergslagens utbildningsförbund, WessmanBarken Vatten & Återvinning AB, Räddningstjänsten Dala Mitt)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94072:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Smedjebacken (WessmanBarken Vatten & Återvinning AB)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:94072:Lot:7