554567-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-partner
Referensnummer: UH-2021-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en IT-partner till Visit Sweden.
Visit Sweden söker en IT-partner som tillsammans med Visit Sweden ansvarar, förvaltar, strukturerar och planerar för koncernens IT-infrastruktur med tillhörande policies. Upphandlingen omfattar ”IT as a Service” (ITaaS), inklusive hantering av datorer med specialtjänster, en IT-servicedesk, nätverk, samt drift och hosting av infrastruktur och servar.
Leverantören ska arbeta proaktivt och reaktivt med övervakning, datasäkerhet, tillgänglighet och löpande administration av system, och är behjälplig vid framtagande av strategier och vägval för koncernen. Ett kontrakt kommer att omfatta samtliga områden då tjänster är nära kopplade till varandra med olika beroenden.
Målet med upphandlingen är att förbättra verksamhetens förutsättningar och att med stöd av modern IT öka säkerheten, tillgängligheten, förenkla och effektivisera IT-driften, samt öka produktiviteten genom att utnyttja befintliga och nya system och arbetsverktyg, så att IT tillför koncernen så stort värde som möjligt.
Leverantören skall kunna ta över och drifta befintlig miljö, och tillsammans med koncernen utveckla dessa miljöer baserat på verksamhetens behovsbild, och med förutsättningar från existerande IT-tjänster i organisationen. Leverantören ska också föreslå nya tekniska lösningar som genomförs tillsammans koncernen.
Leverantörens förmåga till proaktivitet, samverkan och utveckling av leveransen är viktiga kriterier.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 30200000 Datorer och datamateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser tjänster som IT-partner till Visit Sweden. UVisit Sweden söker en IT-leverantör som tillsammans med Visit Sweden ansvarar, förvaltar, strukturerar och planerar för koncernens IT-infrastruktur med tillhörande policies. Upphandlingen omfattar ”IT as a Service” (ITaaS), inklusive hantering av datorer med specialtjänster, en IT-servicedesk, nätverk, samt drift och hosting av infrastruktur och servar.
Upphandlande organisation är V.S. VisitSweden AB (org. nr. 556500-7621).
Ett ramavtal tecknas med en leverantör omfattande en avtalstid på två (2) år med möjlighet till förlängning med en maximal avtalstid på fyra (4) år. För avtalet gäller ett takvärde på 20 000 000 kr.
Upphandlingen genomförts enligt Öppet förfarande och kommer att utvärderas enligt bästa förhållandet mellan pris och kvalitet enligt en mervärdesmodell.