55458-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Göteborg: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn - konsulttjänster pedagogisk kompetens
Referensnummer: FFI 1/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus verksamhet består i att bygga, utveckla och förvalta miljöer för utbildning, forskning och innovation. För att utveckla samtida och framtida campusmiljöer krävs kunskap om hur lärandemiljöer kan stötta studenternas motivation, lärande och hälsa.
Omvärldens snabba förflyttning och digitalisering kräver andra typer av metoder och miljöer än vad som tidigare behövts. Utvecklingen inom utbildning och pedagogik går blixtsnabbt framåt och idag krävs en snabb och stark omvärldsbevakning samt en väl förankrad bas inom vetenskap och forskning.
För att skapa en berikad lärandemiljö krävs en multikompetent organisation. Den pedagogiska kompetensen blir här ytterst viktigt för att skapa en lyckad och gemensam helhetsbild för framtidens lärandemiljöer. Här behöver människa, teknik och fysiskt rum interagera och jobba tillsammans.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Med anledning av det som identifierats II.1.4 har Akademiska Hus behov av konsulttjänster som kan svara upp mot det aktuella behovet. Inom ramen för konsulttjänsten ser Akademiska Hus att behöver finnas kompetens inom pedagogik, hjärnforskning (såväl teoretiskt som omsatt i praktik), omvärldsbevakning kring lärandemiljöer, digitalisering m.m.