554671-2021 - ResultatSverige-Vallentuna: Avfallstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av avfall från Brista Eftersorteringsanläggning
Referensnummer: UH2021-31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser transport av containrar innehållande eftersorterat restavfall, matavfall, förpackningsmetall och utsorterat grovavfall från SÖRABs anläggning Brista Eftersorteringsanläggning, Arlanda stad, till externa behandlingsanläggningar.
Avtalstid är 1+1+1 år med planerad start av leverans 2022-01-01.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen