554674-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Pajala: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel, torkmedel, rengöringsmedel m.m. för storkök.
Referensnummer: 2018-330
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling avseende maskindiskmedel, torkmedel, rengöringsmedel m.m. för storkök för Jokkmokks Kommun, Pajala Kommun, Gällivare Kommun, Kiruna Kommun, Matlaget i Gällivare AB samt Lapplands Kommunalförbund.
Sista dag för att ställa frågor om upphandlingen är 22.1.2019
Sista dag för inlämnande av anbud är 31.1.2019
Upphandlingen gäller köparens behov av maskindiskmedel för slutna doseringssystem, torkmedel, rengöringsmedel m.m. för storkök.
I uppdraget ingår också tillhandahållande, installation, montering och inställning av doseringsutrustning samt service av doseringsutrustning till maskinerna.
Årlig statistik visade att köparen köpte varor/tjänster för ca 0,6 miljoner svenska kronor, vilket ska ses som ett riktvärde, och ska i detta fall inte anses som ett garanterat inköpsvärde.
Anbud ska lämnas på hela omfattningen.
Denna upphandling genomförs som:Öppet förfarande
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39830000 Rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling avseende maskindiskmedel, torkmedel, rengöringsmedel m.m. för storkök för Jokkmokks Kommun, Pajala Kommun, Gällivare Kommun, Kiruna Kommun, Matlaget i Gällivare AB samt Lapplands Kommunalförbund. Myndigheterna benämns nedan som köparen och anbudsgivare som säljaren.
Sista dag för att ställa frågor om upphandlingen
Säljarens eventuella frågor gällande denna upphandling ska ställas via aktuell Internetlänk (Opic TendSign) som framgår av upphandlingsannonsen. Frågor som inkommer på annat sätt kommer inte att besvaras.
Sista anbudsdag
Omfattning
Doseringsutrustningen skall ställas in av säljaren så att bästa resultat uppnås med minsta möjliga dosering. Nödvändig utbildning av personal ska även tillhandahållas och ingår i upphandlingen.
Köparen förbehåller sig rätten att särskilt direktupphandla varor som har en lägre kvalitet än den som anges i detta avtal.
Leveransadresser framgår av bilagor. Eventuella uppgifter som verkar riktade mot speciella varumärken eller fabrikat är enbart tänkta som referens. Ni är välkomna att offerera likvärdiga produkter.
Köparen har för avsikt att teckna avtal med en säljare.
Säljaren ska lämna priser i köparens prisbilaga. Säljaren får inte redigera eller förändra innehåll. Uppgifter får endast läggas in i angivna tomma fält. Inga andra prislistor är tillåtna.
Om två lika anbud inkommit och där lägst pris är enda utvärderingskriterium ska vinnare utses genom lottdragning under närvaro av opartisk person.
Upphandlingsform
Denna upphandling genomförs enligt lagen om offentlig upphandling (LOU) (SFS 2016:1145). Upphandlingen genomförs som:
Öppet förfarande
Tilldelningsbesked
När beslut om tilldelning av kontrakt är fattat kommer detta att omgående meddelas samtliga anbudsgivare som lämnat anbud. Underrättelse om beslut skickas via systemet TendSign till den person som registrerat sig som anbudsgivare.
Anbudsgivare är bunden av sitt anbud även om anbudsgivaren fått ett tilldelningsbesked. Bundenheten upphör antigen sedan upphandlingskontrakt tecknas med annan eller giltighetstiden gått ut.
Avtalstecknande
Efter avslutad upphandling kommer respektive myndighet att teckna avtal med antagen anbudsgivare.
Service doseringsutrustning
Felavhjälpning ska ske inom 24 timmar från felanmälan. Om säljaren inte avhjälpt fel inom angiven tid får köparen avhjälpa felet på säljarens bekostnad. Detta får endast tillämpas efter föregående kontakt med säljaren.
Pris
Kostnader för eventuella resor, logi, traktamenten service av doseringsutrustning samt förpacknings/miljöavgift ska vara inkluderat i angivna priser. Inga andra kostnader får tillkomma.
I de fall säljaren erbjuder särskilda kampanjer där priset understiger det avtalade nettoprissatta sortimentet ska det lägre priset gälla.
Beställning
Säljaren får endast ta emot beställning om nedanstående villkor är uppfyllda:
Beställning ska kunna ske med e-post och telefon. - Beställningen innehåller namn på beställare samt giltigt beställningsnummer/referens (respektive köpares beställningsrutiner gäller). - Beställning ska kunna ske via säljarens "webbshop".