554687-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetsskor 2019
Referensnummer: GNU 2018/151
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalen omfattar arbetsskor till kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Ludvika, Säter och Hedemora samt bolaget Wessmanbarken Vatten och Återvinning AB och kommunalförbundet Västerbergslagens Utbildningsförbund. Stora Tunabyggen AB har idag annan lösning men kan komma att börja avropa i det fall de önskar framåt. Inköp från andra enheter kan även förekomma.
Avtalet är delat på två delar;
1. Arbetsskor till kost, lokalvård, omsorg och barnomsorg
2. Arbetsskor grova (till tekniska förvaltningar, gymnasieskola, Arbetsmarknadsenheten och liknande).
Upphandlande myndigheter äger rätt att parallellt med detta avtal ha avtal med andra aktörer kring arbetsskor. Upphandlande myndighet kommer att styra inköp mot den aktör som har avtal gällande specifikt avtalsområde men avropande enheter väljer själva vilket avtal de anser lämpligast att avropa från utifrån behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Arbetsskor - Kost, lokalvård, omsorg och barnomsorg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18200000 Ytterkläder, 18300000 Klädesplagg, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18800000 Skodon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Arbetsskor - grova
Del nr: 2