554691-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Analystjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analystjänster för radiofarmaci
Referensnummer: K 2021-2306
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71620000 Analystjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av analystjänster för sterilkontroll till Radiofarmaciverksamheten.Upphandlingen omfattar analyser av prover från radiofarmaceutiska laboratorierna på Nya Karolinska. Behovet är analys av mikrobiologisk typ såsom sterilkontroll, avläsning av nedfallsplatta med flera.Karolinska avser sluta ett avtal med en leverantör på två (2) år med möjlighet till förlängning med fyra (2+2) år. Mer detaljerade uppgifter finns i avtalsutkastet.
Karolinska söker genom denna upphandling efter den mest kvalificerade leverantören inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för Karolinskas verksamhet är att antagen leverantör kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71900000 Laboratorietjänster, 73110000 Forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen