554705-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Konsulttjänster för projektledning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projektledare:Gemensamt betalsystem Norrland
Referensnummer: 20/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72224000 Konsulttjänster för projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten AB, Länstrafiken i Västerbotten AB, Region Jämtland/Härjedalen, Kommunalförbundet Kollektivtrafikmyndigheten i Västernorrlands län, Luleå Lokaltrafik AB och Skellefteå Buss AB upphandlar en gemensam projektledare till projektet Gemensamt betalsystem Norrland.
Det nu aktuella projektet syftar till att införa ett i Norrland gemensamt biljett-och betalsystem baserat på fastställd nationell standard (BoB) framtagen av Samtrafiken. Beställaren.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79421000 Projektledning, förutom bygg – och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen