Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Spirometriutrustning
Referensnummer: RS 2018/1360
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33157400 Andningsapparater för medicinskt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävleborg Läns Landsting avser att köpa en (1) st lungfunktionsutrustning med kroppspletysmografi inkl. bord, en arbetsstation samt förbrukning till Gävle Sjukhus. Upphandlingen omfattar även option på ytterligare 1 st. utrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 33157000 Utrustning för gasbehandling och annan andningsstödjande utrustning, 33190000 Diverse medicinktekniska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen