554729-2024 - Resultat
Sverige – Social omsorg med inkvartering – Hem för vård eller boende (HVB)
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – förenklat system
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hem för vård eller boende (HVB)
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ramavtal för framtida köp av enstaka platser på HVB. Platserna ska finnas inom 40 mil från Uppsala resecentrum. I första hand används boende inom Uppsala län. Målgruppen är personer med psykiska eller neuropsykiatriska funktionsnedsättningar från 18 år och uppåt. Samsjuklighet och fysiska funktionsnedsättningar kan förekomma. Personerna har i vissa fall innan placeringen haft vård enligt lagen om psykiatrisk tvångsvård eller lagen om rättspsykiatrisk tvångsvård.
Intern identifierare: OSN-2023-00260
Förfarandets viktigaste kännetecken: Förfarande i ett steg där alla leverantörer har rätt att delta genom att lämna anbud i upphandlingen och den upphandlande myndigheten ska välja den/de leverantör(er) som uppfyller kraven i upphandlingen.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85311000 Social omsorg med inkvartering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Omvårdnadsnivå 1
Beskrivning: Dagligt återkommande stöd i de vardagliga sysslorna som stöd och uppmuntran till personlig hygien, hjälp med städning, tvättning och vardagsekonomi samt hjälp och stöd att upprätta och skapa struktur i vardagen. Boendet ska kunna ta emot brukare med lättare rörelsehinder, till exempel att brukare använder gånghjälpmedel. Personal på plats, guidar/vägleder/motiverar, ger instruktioner, hjälper eventuellt till vid genomförande av aktiviteter.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Omvårdnadsnivå 2
Beskrivning: Omfattande psykiska funktionsnedsättningar, ex med utmanande beteende. Stödet kan omfatta tillsyn, förberedelse/avslutning, guidning och omfattande praktisk och motiverande hjälp. Den enskilde har behov av kontinuerlig uppmärksamhet, tillsyn och stöd under hela dygnet. Tid för motiveringsarbete och/eller gränssättning krävs.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Omvårdnadsnivå 3a
Beskrivning: Vård och omsorg ska kunna ges till personer med exceptionellt stort behov av personalstöd både utifrån psykiska och fysiska funktionsnedsättningar. Hög personalbemanning, och konstant personalnärvaro krävs. Person som i princip har en ”egen” personal och har behov av kontinuerlig tillsyn, aktivering och omfattande praktiskt stöd i samtliga moment vid all aktivitet. Två personal kan krävas i enstaka moment/aktiviteter. Säkerhetsaspekter kan förekomma. Totalt behov av stöd/vägledning. Helt beroende av personal för att fungera. Tar inga egna initiativ.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Omvårdnadsnivå 3b
Beskrivning: Som omvårdnadsnivå 3a undantaget exceptionellt stort behov av personalstöd utifrån fysiska funktionsnedsättningar men med tillägget att boendet ska ha kompetens och personalresurser att hantera utåtagerande och självskadebeteende.