554744-2025 - Resultat
Sverige – Konsulttjänster för säkerhet – Strategisk säkerhetspartner
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Strategisk säkerhetspartner
Beskrivning: IVO efterfrågar i denna upphandling en (1) strategisk säkerhetspartner som tillsammans med IVO kan utveckla säkerhetsarbetet inklusive verksamhetsskydd. Behovet avser konsultstöd avseende systematiskt säkerhetsarbete, säkerhetsskydd, incidenthantering och bakgrundskontroller. Det handlar främst om att utveckla arbetsmiljöområdet hot och våld samt krishanteringsförmågan. Anbudsgivaren ska stötta IVO med såväl strategiskt som operativt säkerhetsarbete. Uppdraget ska kunna genomföras på IVO:s samtliga kontor som är belägna i Stockholm, Umeå, Örebro, Jönköping, Göteborg och Malmö.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:112481:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 35121300 Säkerhetsinstallationer, 71317210 Konsulttjänster för hälsa och säkerhet, 75240000 Tjänster för allmän säkerhet, lag och ordning, 75241000 Tjänster för allmän säkerhet, 79710000 Säkerhetstjänster, 80330000 Säkerhetsutbildning, 80550000 Säkerhetsövningar