554809-2020 - ÄndringSverige-Göteborg: Restaurang- och serveringstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tjänstekoncession avseende drift av restaurang Albano Hus 2, Stockholm
Referensnummer: 19/78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en tjänstekoncession enligt LUK, av restaurangverksamhet inom området, bland annat för lunchservering. Restauratören står för den ekonomiska risken i uppdraget. Akademiska Hus står för merparten av investeringar hänförda till verksamheten och restauratören avstår från besittningsrätten.