Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal för arkitektjänster
Referensnummer: 2019-00609
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att säkerställa att Riksbankens fastigheter förvaltas på bästa sätt har Riksbanken ett kontinuerligt behov av arkitekttjänster. De upphandlade arkitekterna ska bland annat vara Riksbankens rådgivare och medverka till att de arkitektoniska, konstnärliga, antikvariska och tekniska synpunkterna tillgodoses.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen