2. Förfarande
Förfarande
Titel: Fordonsleasing och vagnparksadministration
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leasing av nya personbilar och transportfordon som får köras med B-körkort. Tilläggstjänsterna Registerhållning övrig fordonspark och Vagnparksadministration övrig fordonspark kan avropas för övriga registrerbara fordon. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för två olika ramavtalsområden: - Operationell fordonsleasing inklusive tjänster - Finansiell fordonsleasing - med eller utan tjänster
Intern identifierare: 25/125
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66114000 Finansiell leasing
Ytterligare klassificering (cpv): 34110000 Personbilar, 50000000 Reparation och underhåll
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leasing av nya personbilar och transportfordon som får köras med B-körkort. Tilläggstjänsterna Registerhållning övrig fordonspark och Vagnparksadministration övrig fordonspark kan avropas för övriga registrerbara fordon. Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för två olika ramavtalsområden: Operationell fordonsleasing inklusive tjänster Finansiell fordonsleasing - med eller utan tjänster
Intern identifierare: 1805971-0
Ytterligare klassificering (cpv): 34110000 Personbilar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Ansökningsdel 1 - Operationell leasing med tillhörande tjänster
Beskrivning: RISE:s grundbehov är att upphandla en leverantör som kan erbjuda operationell leasing av fordon på ett effektivt och tillförlitligt sätt. Leverantören ska tillhandahålla ett komplett grundutbud som uppfyller de funktioner och tjänster som krävs för en smidig hantering av leasingfordon. Lösningen ska vara användarvänlig för både central administration och förare – enkel att administrera, styra, följa upp och rapportera för den centrala organisationen, och intuitiv, snabb och lättillgänglig för förare i det dagliga användandet, med tydliga gränssnitt, standardiserade processer, självserviceflöden och tillgängligt stöd.
Intern identifierare: 1816511-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Ansökningsdel 2 - Finansiel leasing med eller utan tjänster
Beskrivning: RISE:s grundbehov i denna del av upphandlingen är att upphandla en leverantör som erbjuder finansiell leasing där finansieringen är den centrala tjänsten. Lösningen ska vara enkel, transparent och uppfylla de ekonomiska krav som ställs.
Intern identifierare: 1827376-2