555037-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallshantering
Kvalificeringssystem – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Auktorisationssystem för hämtning av fett och olja
Referensnummer: TV 2023/135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Auktorisationssystem avseende hämtning av fett och spillolja från restauranger i Linköpings kommun.
Förfarande
Förfarandet omfattar ett auktorisationssystem och är undantaget från regelverket kring offentlig upphandling.
Omfattning
Dessa föreskrifter avser auktorisation för insamling och transport av fett och olja från restauranger.
Auktorisationen omfattar ej hämtning från industrier och storskaliga användare av fett och olja.
Auktorisationen omfattar endast insamling inom Linköpings kommun.