Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyra av arbetskläder, bädd-, badtextilier och tvättservice
Referensnummer: 20/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Sölvesborgs kommun inbjuder Er härmed att lämna anbud i rubricerad upphandling i enlighet med villkoren i upphandlingsdokumentet.
Upphandlingen avser hyra av arbetskläder samt tvätteritjänst till vård- och omsorgspersonal samt hyra av bädd- och badtextilier inkl. tvätteritjänst till korttidsboende i Sölvesborgs kommun.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier, 39510000 Hushållstextilier, 39512000 Sänglinne, 39514000 Badrums- och kökslinne, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen