2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förpackningssystem för matdistribution
Beskrivning: Vetlanda kommun genomför tillsammans med Aneby och Nässjö kommun en samordnad upphandling av Förpackningssystem för matdistribution. Idag distribueras cirka 4 500 matlådor per vecka till brukare inom hemtjänsten. Dessa matlådor innehåller portioner som tillagas i olika tillagningskök, transporteras av hemtjänstpersonal och levereras till brukare. Upphandlingen omfattar matlådor som ska användas för att leverera varma och kalla måltider, förbrukningamaterial, tillhörande system för förslutning av matlådor (inkl. service) samt varmhållande väskor för förvaring av matlådorna under transport.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 19520000 Plastprodukter
Ytterligare klassificering (cpv): 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001