555151-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sterilemballage och förbrukningsmaterial till steriliserings- & diskprocesser.
Referensnummer: UC-2022-79
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33191000 Utrustning för sterilisering, desinfektion och hygien
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser förse Region Östergötland med Sterilemballage, Instrumentskydd och övrigt förbrukningsmaterial för steriliserings- & diskprocesser.
Anbud ska avse samtliga ingående delar, eller per position, inom respektive anbudsområde - se detaljinfo i kravspecifikationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 23Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
Anbudsområde 1 - 23. Se detaljinfo i kravspecifikationen.
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1. Autoklavtejp med indikator för ångsterilisering
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sterilemballage och förbrukningsmaterial till steriliserings- & diskprocesser
Del nr: 2. Autoklavtejp utan indikator för ångsterilisering
Del nr: 3. Autoklavtejp med indikator för väteperoxidsterilisering
Del nr: 4. Autoklavtest typ Bowie & Dick
Del nr: 5. Autoklavtest TST (Indikator för ångsterilisering)
Del nr: 6. Fuktpapper
Del nr: 7. Instrumentskydd plast
Del nr: 8. Instrumentskydd papper
Del nr: 9. Instrumentskydd hybrid papper/plast
Del nr: 10. Kassett till system för väteperoxidsterilisering
Del nr: 11. Behållare för tomma väteperoxidkassetter
Del nr: 12. Biologiskt test för väteperoxidsterilisering
Del nr: 13. Packskynken för ång- & sterradsterilisering
Del nr: 14. Sterilemballage papper/plast PÅSE för ångsterilisering
Del nr: 15. Sterilemballage papper/plast RULLE för ångsterilisering
Del nr: 16. Sterilemballage papper/plast PÅSE för ångsterilisering
Del nr: 17. Sterilemballage PÅSE för lågtemperatursterilisering
Del nr: 18. Sterilemballage RULLE för lågtemperatursterilisering
Del nr: 19. Sterilemballage non-woven PÅSE för ångsterilisering
Del nr: 20. Desinfektionsmedel för medicinteknisk utrustning & testremsor
Del nr: 21. Autoklavbara buntband
Del nr: 22. Svetsförseglingstest
Del nr: 23. Märkpenna