Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Mallifyllare
Referensnummer: Af-2018/0057 6058
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI:n omfattar frågor avseende verktygsstöd för ifyllande av mallar.
Med era svar vill vi bland annat förstå verktygets primära användningsområde, vilka möjliga tillämpningar (use cases) som finns, samt verktygets förmåga att automatiskt fylla framtagna mallar med data, det vill säga hur automatiskt verktyget är vid implementerad lösning samt hur mycket manuellt arbete som krävs för användning av verktyget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48219300 Programvara för administration, 48700000 Verktygsprogram, 72212700 Verktygsprogram för programvaruutvecklingstjänster, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att effektivisera hanteringen av mallarna pågår ett arbete med att utreda möjligheten att använda sig av ett verktyg för som ger möjlighet att fylla i en "PDF-mall" som innehåller statiskt innehåll och platshållare för dynamiskt innehåll, med dynamiskt data. I detta sammanhang kallas den okända produkten för "mallifyllaren".
Arbetsförmedlingen ser framför sig en serverprodukt som vi kan populera med mallar och dynamiskt data via API:er och som slutresultat levererar en komplett PDF som svar på vissa API-anrop.