Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallshämtning i Järfälla
Referensnummer: Kst 2018/987
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI, är en del av en marknadsanalys och tidig dialog, inför en trolig upphandling av hämtning av hushållsavfall i Järfälla kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90511000 Sophämtning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att kommunen ska få en överblick över marknaden och få en ökad kunskap inför framtagandet av ett upphandlingsdokument avseende hämtning av hushållsavfall. Vidare är syftet att genom denna RFI erhålla information från marknaden om vilka aktörer som är intresserade av deltagande i projektet och på så sätt skapa goda förutsättningar för det framtida samarbetet