555337-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av hissar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hisservice
Referensnummer: 230-2019/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50740000 Reparation och underhåll av hissar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denn upphandling avser ett ramavtal för underhåll och service av hissar i Riksdagsförvaltningens fastigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden innebär i huvudsak följande:
• Kundportal och en kundtjänst som kan nås via mejl och telefon.
• Förebyggande schemalagt underhåll av riksdagens hissar och tillhörande
Utrymme.
• Förberedelse inför och medhjälp vid besiktning.
• Felavhjälpande underhåll.
• Larmtjänst dygnet runt, året runt.