Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bränslehantering och bränslebearbetning för Gävle Kraftvärme AB
Referensnummer: 8054
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 43312200 Flisare
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren upphandlar ramavtal för skötsel av bränsle på bränsleplan samt sönderdelning, virvelströmsseparering och övrig hantering av returträ.
Entreprenören tillhandahåller personal och erforderliga maskiner som behövs för uppdragen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 46 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 43312200 Flisare, 45251140 Anläggningsarbeten för värmekraftverk, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare, 60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/08/2019Slut: 31/07/2022
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Avtalet gäller från och med 2019-08-01 till och med 2022-07-31 med möjlighet för Beställaren till två tvååriga förlängningar det vill säga maximalt till 2026-07-31.