Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gräsklippning
Referensnummer: UH-18-18191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser gräsklippning inklusive putsning i Bålsta och Skokloster inom Håbo kommun och är indelat i 3 delområden.
Delområde 1: Parkytor (Total yta ca 709 071 kvm)
Delområde 2: Gårdsanläggningar (t.ex. skolor, förskolor och äldreboenden) (Total yta ca 100 658 kvm)
Delområde 3: Slaghacksytor (Total yta ca 289 676 kvm)
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud på ett, två eller samtliga delområden.
Avtalstiden är 2 år med möjlighet till 2 års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser, 77000000 Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77313000 Parkskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktets, ramavtalets eller det dynamiska inköpssystemets löptid Start: 01/04/2019Slut: 31/03/2021
Detta kontrakt kan förlängas: ja
Beskrivning av förlängning:
Kan förlängas tom 2023-03-31