2. Förfarande
Förfarande
Titel: Textile insignias
Beskrivning: FMV was given the task of procuring a new Framework agreement of Textile insignias to SwAF. The procurement included woven and embroidered insignias divided in to 34 price groups. The insignias are part of uniforms worn by personal in the Swedish Armed Forces when they represent Sweden, both at home and abroad. This framework agreement is a two (2) year agreement with the possibility of extension of one (1) + one (1) year. Maximum four (4) years. Maximum total pieces are 18 000 000 Textile insignias.
Intern identifierare: 24FMVU1358
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35811300 Militära uniformer
Ytterligare klassificering (cpv): 18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18140000 Tillbehör till arbetskläder, 18400000 Specialkläder och tillbehör, 18450000 Fästen och spännen till kläder, 18451000 Knappar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: I behovsanalys genomförd av Försvarsmakten framgår det att brist råder på många textila tjänstetecken. Takvolym har nåtts i tidigare Ramavtal som utgått. Försvarsmakten har därmed givit FMV uppgiften att teckna nytt Ramavtal inom ramen för vidmakthåll. De textila tjänstetecken som ska upphandlas är av stor variation och innefattar både enklare tjänstetecken men även mer komplicerade där bland annat brodyr i guldtråd ingår. I upphandlingen ingår även textila tjänstetecken till NCU. Uppskattad volym är ca 11,5 miljoner tjänstetecken för kommande ramavtal. Kravställning kopplat till kvalité och noggrannhet kommer ställas och är något projektet noga överväger för att säkerställa kvalitativa produkter. Upphandlingen kommer således också att utvärderas på både pris och kvalité. Denna upphandling genomförs med ombudsnivå 3.
Intern identifierare: Textile insignias