55549-2021 - ÄndringSverige-Landskrona: Informationssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem HSL, SoL och LSS
Referensnummer: 2020/4994
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48810000 Informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett verksamhetssystem för att stödja arbetsprocesser inom Landskrona stad.
Upphandlingen avser ett verksamhetssystem som ska stödja förekommande arbetsprocesser, främst inom lagområdena HSL, SoL och LSS. Systemet ska ha funktioner för att stödja förekommande processer samt omfatta verktyg för planering, avvikelser, digital läkemedelssignering samt tids- och insatsrapportering.
Leverantören ska ha ett helhetsansvar för Systemet, innefattande bland annat support, underhåll, uppdateringar, uppgradering, m.m. Systemet ska levereras med drift hos Leverantören och/eller lokal installation på Stadens servrar.
Systemet ska ha funktionalitet för Stadens samtliga användare. Staden har idag ca. 2300 användare inom 60 olika professioner (roller). Antalet användare kan komma att förändras. Även användare från privata utförare som har avtal med Landskrona stad ska kunna använda systemet efter godkännande av Staden.