555577-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och support av NGS-instrument MiSeq FGx system
Referensnummer: A510.439/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Förhandlat förfarande utan föregående annonsering vid tilldelning av kontrakt, föremålet för upphandling kan fullgöras endast av en leverantör, Verogen, Inc. Upphandlingen avser serviceavtal för MiSeq FGx system.
Serviceåtaganden för MiSeq FGx system kräver tekniker som är certifierad och godkänd av Verogen, som har ensamrätt på servicen. På grund av detta är Verogen, Inc, den enda aktören på marknaden som har rätt att tillhandahålla teknisk support samt kompletterande produkter för systemet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polismyndigheten bedömer att konkurrens vid köp av aktuella tjänster för service- och support av instrumentet
NGS innehållande MiSeq FGx system, inte kan uppnås på grund av tekniska skäl (jfr 6:14 p. 2 LOU) såväl som att faktisk ensamrätt föreligger
Enligt 6:14 p. 3 lag (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU). Upphandlande myndighet får använda förhandlat förfarande utan föregående annonsering (direktupphandling) vid tilldelning av kontrakt, om det
Som ska upphandlas på grund av tekniska skäl samt ensamrätt kan fullgöras endast av en viss leverantör. Undantaget från annonseringsskyldighet kan endast tillämpas om upphandlande myndighet på objektiva
Grunder kan konstatera att det endast finns en leverantör som kan fullgöra kontraktet. Polisen har efter en intern utredning funnit att endast Verogen Inc. kan tillhandahålla nödvändig service och support för NGS med MiSeq FGx system.