555661-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Läkemedel – Läkemedel onkologi 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLäkemedel onkologi 2025
BeskrivningUpphandlingen avser läkemedel på rekvisition inom onkologi för Region Skåne.
Intern identifierare2025-O001650
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelAdministrativa föreskrifter
BeskrivningUpphandlingen avser läkemedel på rekvisition inom onkologi för Region Skåne
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKravspec Läkemedel
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelA. Utvärderingskriterium för delområde 1, 4, 28, 31-32, 34-38
BeskrivningNedan utvärderingskriterium ska besvaras för: • Delområde 1 ATC-kod A04AA01, Ondansetron, Parenteral • Delområde 4 ATC-kod A04AD12, Fosaprepitant, Parenteral • Delområde 28 ATC-kod L01XL02, Talimogen-laherparepvek, Injektionsvätska, lösning • Delområde 31 ATC-kod L02BA03, Fulvestrant, Injektionsvätska, lösning, förfylld spruta • Delområde 32 ATC-kod L03AX16, Plerixafor, Injektionsvätska, lösning • Delområde 34 ATC-kod M05BA08, Zoledronsyra, Infusionsvätska, lösning • Delområde 35 ATC-kod M05BA08, Zoledronsyra, Infusionsvätska, lösning • Delområde 36 ATC-kod V03AF, Levofolinsyra , Injektions-/infusionsvätska, lösning • Delområde 37 ATC-kod V03AF09, Glukarpidas, Pulver till injektionsvätska • Delområde 38 ATC-kod V04CX06, Hexaminolevulinat, Pulver och vätska till intravesikal lösning
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelB. Utvärderingskriterium för delområde 33
BeskrivningNedan utvärderingskriterium ska besvaras för: • Delområde 33 ATC-kod M05BA03, Pamidronsyra, Koncentrat till infusionsvätska, lösning
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelC. Utvärderingskriterium för delområde 15-16, 19, 25-26
BeskrivningNedan utvärderingskriterium ska besvaras för: • Delområde 15 ATC-kod L01BA01, Metotrexat, Injektionsvätska, lösning • Delområde 16 ATC-kod L01BB04, Kladribin, Injektionsvätska, lösning • Delområde 19 ATC-kod L01CD04, Kabazitaxel, Koncentrat till infusionsvätska, lösning • Delområde 25 ATC-kod L01FX02, Gemtuzumabozogamicin, Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning • Delområde 26 ATC-kod L01FX06, Dinutuximab beta, Koncentrat till infusionsvätska
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelD. Utvärderingskriterium för delområde 8-10, 13-14, 17-18, 21-24, 27, 29
BeskrivningNedan utvärderingskriterium ska besvaras för: • Delområde 8 ATC-kod L01AA03, Melfalan, Pulver och vätska till injektions-/infusionsvätska, lösning • Delområde 9 ATC-kod L01AC01, Tiotepa, Parenteral • Delområde 10 ATC-kod L01AD01, Karmustin, Parenteral • Delområde 13 ATC-kod L01AX04, Dakarbazin, Parenteral • Delområde 14 ATC-kod L01BA01, Metotrexat, Koncentrat till infusionsvätska, lösning • Delområde 17 ATC-kod L01BC01, Cytarabin, Parenteral (ej pulver) • Delområde 18 ATC-kod L01CB01, Etoposid, Pulver till infusionsvätska, lösning • Delområde 21 ATC-kod L01CX01, Trabektedin, Parenteral • Delområde 22 ATC-kod L01FA01, Rituximab, Koncentrat till infusionsvätska, lösning • Delområde 23 ATC-kod L01FA03, Obinutuzumab, Koncentrat till infusionsvätska, lösning • Delområde 24 ATC-kod L01FG01, Bevacizumab, Koncentrat till infusionsvätska, lösning • Delområde 27 ATC-kod L01XA02, Karboplatin, Koncentrat till infusionsvätska, lösning • Delområde 29 ATC-kod L01XX01, Amsakrin, Pulver till koncentrat till infusionsvätska, lösning
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelE. Utvärderingskriterium för delområde 30
BeskrivningNedan utvärderingskriterium ska besvaras för: • Delområde 30 ATC-kod L01XX02, Krisantaspas, Parenteral
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelF. Utvärderingskriterium för delområde 7
BeskrivningNedan utvärderingskriterium ska besvaras för: • Delområde 7 ATC-kod H01CB03, Lanreotid, Injektionsvätska, lösning i förfylld spruta