555726-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningssystem Servicecenter
Referensnummer: Ks 784/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Inledning
Härmed inbjuds ni att inkomma med anbud gällande bemanningssystem för Örebro kommuns Servicecenter.
Upphandlingsdokumenten innehåller samtliga förutsättningar och krav som gäller för anbudsgivningen. Vi emotser ert anbud med intresse.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet för denna upphandling är Örebro kommun, organisationsnummer 212000-1967. För mer information se www.orebro.se.
Upphandlingens bakgrund
Örebro kommun har behov av ett bemanningssystem till kommunens Servicecenter och Kommunsupport.
Servicecenter och Kommunsupport har en callcenterverksamhet där man hanterar flera olika kanaler som t.ex. telefoni, besök och e-post för att möta medborgare och medarbetare. Verksamheten har öppettider som innebär att kommunvägledarna är schemalagda på olika arbetstider.
Verksamheten har sedan 2014 ett bemanningssystem i drift för att hantera bemanningsplanering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen