555727-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Malmö: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Detaljprojektering - 1063 Kv Brännaren
Referensnummer: 18/195
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna detaljprojektering syftar till att möjliggöra ett genomförande av den infrastrukturbyggnad som detaljplan Dp 5399 anger. Detaljprojektering syftar även till att genomföra etapp 2 av ombyggnaden av Industrigatan. Slutprodukten ska vara två förfrågningsunderlag som ska ligga till grund för upphandling av utförandeentreprenad. Se vidare Uppdragsbeskrivningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71245000 Tillståndsplaner, arbetsritningar och specifikationer, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen