555737-2023 - ResultatSverige-Östersund: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskild Kollektivtrafik i Krokom och Strömsund
Referensnummer: RUN/586/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Särskild Kollektivtrafik inom Krokom och Strömsunds kommuner, med undantag för färdtjänst inom Strömsunds kommun.
Upphandingen kommer att innehålla 2 st olika trafikområden, vilket är ovanstående kommuner, där anbudsgivare kommer att kunna lämna anbud ett eller flera trafikområden.
Region Jämtland Härjedalen har under september månad avbrutit den tidigare genomförda upphandlingen avseende Krokom & Strömsund (med diarienummer RUN/437/2019). Detta avbrytande har överprövats av annan part till Förvaltningsrätten i Härnösand. Med hänsyn till denna juridiska process kommer denna upphandling i första hand omfatta 1 kalenderår, med möjlighet till förlängning till juni 2025.
Med hänsyn till den korta tidsfristen genomförs denna upphandling genom ett påskyndat förfarande, varför tiden att svara är kortare än normalt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avtalsområde Krokom
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen av upphandlingen sammanfattas i följande punkter:
- Antal fordon per trafikområde uppgår till ca 25 fordon per område, totalt 50 fordon
- Beräknad omsättning uppgår till ca 45 MSEK årligen för bägge trafikområdena totalt.
- Beräknat avtalsvärde uppgår därmed till ca 157 MSEK, där samtliga optionsperioder ingår i beräkningen.
Avtalsområde Strömsund
Del nr: 2
Obligatoriska dokument
Del nr: 3