555880-2021 - ResultatSverige-Nyköping: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revision enligt kommunallagen
Referensnummer: KK21/424
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser sakkunniga biträden till kommunens förtroendevalda revisorer för revision av kommunen och styrelsen. Uppdraget omfattar förvaltningsrevision, helårs- och delårsgranskning samt 6–7 särskilda granskningar per år.
Ersättningen för uppdraget uppgår till den summa som budgeterats för uppdraget. Beloppet kan ändras beroende på kommunfullmäktiges budgettilldelning. Beloppet för år 2021 uppgår till 1 200 000 SEK. Fakturan ska ställas ut till kommunen eller det bolag som uppdraget avser. Nyköpings kommun har rätt att avropa specialistkompetens och utbildning inom ramarna för avtalet.
På grund av semesterledighet kommer upphandlingen att ha begränsad administration under veckorna 29–31
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar förvaltningsrevision, helårs- och delårsgranskning samt 6–7 särskilda granskningar per år.