555892-2023 - ResultatSverige-Borgholm: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt Arbetskläder
Referensnummer: 22/61
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar cirkulationstvätt för omvårdnadspersonal inom äldreomsorg, hemsjukvård och omsorg inom Borgholms kommun. Med cirkulationstvätt avses en tjänst där Leverantören äger, tvättar,
lagar och distribuerar arbetskläder som hyrs av beställaren.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen