Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verktyg & järnhandelsvaror
Referensnummer: UH-2023-271
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42600000 Verktygsmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Skellefteå kommun, Skellefteå Kraft AB, Skelleftebuss AB och Västerbottensteatern upphandlar verktyg & järnhandelsvaror. Upphandlingen omfattar inte byggmaterial, det har Skellefteå kommun ett separat avtal för. Upphandlingen kommer att utmynna i ett rangordnat ramavtal där maximalt två leverantörer kommer att antas. Variationen över vilka volymer som avropas årligen varierar mycket men uppskattningsvis är det årliga avtalsvärdet cirka 3 000 000 kr för Skellefteå kommun. Observera att avtalets löptid är maximalt 4 år (2+1+1 år).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 14 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42600000 Verktygsmaskiner, 44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 44531510 Bult och skruv
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen