556047-2021 - ÄndringSverige-Stockholm: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av ramavtal avseende Kontrollansvarig Behörighet K enligt PBL
Referensnummer: LOC 2019-0475
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För att kunna erbjuda ändamålsenliga lokaler med rätt funktion genomförs årligen bygginvesteringar för cirka 1,9 miljarder SEK i de fastigheter Locum förvaltar åt Region Stockholm. Locum ansvarar även för inhyrning av externa lokaler på uppdrag av andra delar av regionen. Det motsvarar 700-800 byggprojekt per år i vårdmiljöerna.
Detta ramavtal kommer att användas för konsulttjänster avseende Kontrollansvarig enligt plan- och bygglagen (PBL).