556065-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Programvara och informationssystem – Licenser och support av programvaror inom CAD och BIM
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLicenser och support av programvaror inom CAD och BIM
BeskrivningFortifikationsverket upphandlar ett Ramavtal för att säkerställa det fortsatta behovet av följande anskaffningsområden: •Återförsäljning av licenser •Användarsupport •Teknisk support •Utbildning •Paketering/Deployment Upphandlingen är uppdelad i sex separata avtalsområden.
Intern identifierare1644/2025
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 48700000 Verktygsprogram, 48900000 Diverse programvara och datorsystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelLicenser och support
BeskrivningUpphandling av licenser och support.
Intern identifierare1666277
Huvudklassificering (cpv): 22456000 Licenser
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelAnbudsområde 1 - Autodesk
BeskrivningUpphandling av Licenser.
Intern identifierare1666292