556140-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Marin utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båtbottentvätt
Referensnummer: 2020-62
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34930000 Marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av en Båtbottentvätt
Inbjudan
Ni inbjuds att inkomma med anbud i rubricerad upphandling enligt detta upphandlingsdokument med tillhörande bilagor.
I upphandlingsdokumentet benämns Kalmar Kommun som ”beställaren” och anbudsgivaren ”leverantören”.
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Kommunledningskontoret, Upphandling- och kanslienheten.
Omfattning
Beställaren avser att upphandla en Båtbottentvätt, se bilaga 3 Kravspecifikation
Avtalsform
Kontrakt, där avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar, 34930000 Marin utrustning, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42990000 Diverse specialmaskiner, 42995000 Diverse rengöringsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Visma TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Visma TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Ska-krav
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokumentet, med tillhörande bilagor ska vara uppfyllda av leverantören.
Kravspecifikation / tekniska specifikationer
Uppdraget består av att leverera en Båtbottentvätt enligt nedan bilaga till Kalmar kommun.
Bilaga 3 Kravspecifikation Båtbottentvätt
Utvärdering
Utvärdering kommer att ske av de anbud som uppfyller samtliga obligatoriska krav och som lämnats av leverantörer som uppfyller kvalificeringskraven ovan. Beställaren kommer att anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, baserat på pris.
Den leverantör som har offererat det lägsta anbudspriset kommer att tilldelas kontraktet.