Huvudsaklig CPV-kod 92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun avser upphandla en leverantör som kan genomföra videoproduktion åt kommunens förvaltningar i den utsträckning interna resurser inte kan täcka behovet. Idag producerar kommunens kommunikationsenhet största delen av kommunens filmproduktion som innebär produktion allt från korta klipp på sociala medier till kortare filmer som illustrerar kommunens verksamhet. Kommunens längre produktioner kan ses på https://play.sigtuna.se/.