Text som ska rättas i ursprungsmeddelandet
Avsnitt nummer: II.1.1
I stället för:
Båttrafik 2025 Koster, Södra Skärgården och Älvtrafiken i Göteborg
Ska det stå:
Båttrafik 2025 Koster och Älvtrafiken i Göteborg
Avsnitt nummer: II.2.4
2. Älvtrafiken i Göteborg (Lilla Bommen, Eriksberg och Klippan m.fl.);
Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under hösten 2023. Trafiken omfattar idag totalt 10 tursatta fartyg samt utförs ca 2,5 miljoner resor per år enligt nuvarande avtal för trafiken.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förlängningsförhandlingar eller efter förhandlingar med övriga intressenter.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)
Avsnitt nummer: VI.1
Ersättning för båttrafiktjänster Koster, Södra Skärgården och Älvtrafiken i Göteborg uppgick till ca 230 Mkr år 2021.
Ersättning för båttrafiktjänster Koster och Älvtrafiken i Göteborg uppgick till ca 110 Mkr år 2021.