556211-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arbetskläder för män
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder och skyddsutrustning
Referensnummer: C 2020-1723
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av arbetskläder och skyddsutrustning till personal inom verksamheten på Chalmers tekniska högskola samt Göteborgs universitet.
Upphandlingen avser upphandling av arbetskläder, arbets- och skyddsskor samt skyddsprodukter till samtliga serviceverksamheter på avropsberättigades verksamheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18141000 Arbetshandskar, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
På Chalmers och Göteborgs universitet förekommer olika typer av serviceverksamheter och forskningsmiljöer såsom posthantering, städning av lokaler/ytor, fastighetsskötsel, montering, verkstadsmiljöer med mera, där personalen är i behov av arbetskläder, arbets- och skyddsskor samt skyddsprodukter.
Med arbetskläder avses plagg som utifrån arbetsmiljösynpunkt (slitstarkhet, synlighet och säkerhet/skydd samt funktionalitet m.m.) är särskilt anpassade för att stå emot de dagliga påfrestningar som förekommer inom olika serviceyrken och forskningsmiljöer. En annan funktion med arbetskläder är att ge personalen en enhetlig klädsel som synliggör att de arbetar för arbetsgivaren.
Med plagg avses exempelvis byxor, shorts, långärmade och kortärmade tröjor, pikétröjor, jackor (sommar och vinter), varselplagg, förkläden, overaller, västar och kjolar. Större delen av plaggen ska finnas i olika färger, modeller, material och i olika storlekar för både män och kvinnor.
Med skyddsprodukter avses skyddsglasögon, visir och andra ögonskydd, handskar, mössor och hjälmar, hörselskydd m.m. Större delen av nämnda produkter ska finnas i olika varianter och avse olika ändamål.
Avrop från ramavtalet sker både på plats hos leverantören (för utprovning och liknande) samt genom avropsberättigades e-handelssystem för standardiserade och redan utprovade produkter.
De mest frekvent beställda produkterna är olika typer av arbetsbyxor, arbetsskor, jackor, skyddsutrustning (t.ex. glasögon, handskar m.m.), T-shirts och sweatshirts. Med anledning av de olika serviceverksamheternas behov efterfrågas en leverantör som kan erbjuda ett brett produktsortiment, har hög grad av miljötänk, har snabba leveranstider och erbjuder god kundservice, exempelvis genom att erbjuda utprovning/visning av plagg på plats hos Köparen.