556217-2024 - Resultat
Sverige – Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning – Infrastrukturplattform för mobil 5G-teknologi
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInfrastrukturplattform för mobil 5G-teknologi
BeskrivningVästra Götalandsregionen (VGR) ska utöka befintlig infrastruktur med en 5G-arkitektur. Det här innebär att VGR bygger ett eget privat 5G-nät och ikläder sig rollen som privat operatör för att få egen rådighet. Infrastrukturen kommer att byggas autonom vilket bland annat betyder att till exempel sjukhus kan fungera självständigt om kontakt med övriga VGR bryts.
Intern identifierareRS 2023-04924
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 32200000 Överföringsutrustning för radiotelefoni, radiotelegrafi, radiosändning och television, 32230000 Radiosändare med mottagare, 32233000 Radiofrekvensförstärkare, 32344210 Radioutrustning, 32344250 Radioanläggningar, 32344260 Radioutrustning och multiplexerad utrustning, 32344270 Radio- och telefonövervakningssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelMall VGR Anbudsinbjudan och avtal (4) (1)