556246-2018 - ResultatSverige-Värnamo: Telekommunikationstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Telefoni, växel och operatörstjänster
Referensnummer: UHN.2018.35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser telekommunikationstjänster för nedanstående organisationer:
— Gislaveds kommun
— Gnosjö kommun
— Värnamo kommun
— Järnbärarens fastighetsbolag
Följande objekt omfattas av upphandlingsprojektet:
— Kommunikationsplattform(ar) inkl. funktionalitet och fasta telefoner,
— Fasta operatörstjänster och mobila operatörstjänster telefoni
— Stödverktyg för teleadministration (anknytningsadministration, beställning, leverans, statistik etc.)
— Telefonkonferens
— Integration mot utvalda affärssystem, i första hand synkronisering av mobiltelefoner mot e-post, telefonkatalog samt kalender,
— Förstärkning av mobil täckning med inomhusnät, där så krävs
— Implementation
— Service och support
— Utbildning
— Effektiva samverkansformer
Följande områden ingår inte:
— Mobila terminaler och tillbehör
— Licenser för Skype for Business
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
64200000 Telekommunikationstjänster, 64214200 Telefonväxeltjänster, 32543000 Telefonväxlar, 32546100 Digitala telefonväxlar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Integration mot utvalda affärssystem, i första hand synkronisering av mobil-telefoner mot e-post, telefonkatalog samt kalender,