556283-2018 - ResultatSverige-Sävsjö: Fönsterputsning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fönsterputsning, städning och höghöjdsstädning Sävsjö kommun 2018
Referensnummer: 213.2017.050
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90911300 Fönsterputsning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattat fönsterputsning för kommunens och bolagens fönster samt övrig städning samt höghöjdsstädning som inte görs av kommunens städenhet.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är Sävsjö kommun org.nr. 212000-0563
Upphandlingen genomförs som samordnad upphandling av Sävsjö kommun samordnat med kommunens fastighetsbolag Sävebo med organisationsnummer 556375-5668.
För mer information om kommunens organisation och verksamhet se vår hemsida www.savsjo.se
I upphandlingsdokumenten anges Sävsjö kommun fortsättningsvis som Kommunen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen