556392-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Borås: Konsulttjänster för infrastruktur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafik och infrastrukturstrateg
Referensnummer: 2022-00030IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
II.1.4.
Kort beskrivning
UM saknar idag personal som har kompetensen som konsulten efterfrågas ha och med detta avtal ska det behovet tillsättas.
UM arbetar idag med en Trafikmodell som är byggd i programmet VISUM. Det är av stor vikt att strategen kan arbeta i programvaran för att kunna göra analyser, bedömningar och prognoser enligt Trafikmodellen.
Strategen ska inneha kompetens för att kunna lägga beställningar av djupare analyser när viss kompetens eller funktion saknas i VISUM.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Att säkerställa att UM har kompetens för beskrivet uppdrag. UM saknar idag personal som har kompetensen som konsulten efterfrågas ha och med detta avtal ska det behovet tillsättas.