556399-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Transport av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport och behandling av avloppsslam
Referensnummer: 2022/889
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513700 Transport av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen av Transport och behandling av avloppsslam avser strävlidens avloppsreningsverk, vidare kallat Strävliden, som är lokaliserat i Stenungsunds kommun.
Avloppsvattnets ursprung är huvudsakligen från hushåll. Stenungsunds stora petrokemiska industrier har interna reningsanläggningar för processavloppsvatten, och från dessa industrier är enbart sanitetsavlopp kopplat till Strävliden.
Processen är fosfor- och kväverening med biologiskt aktivt slam (Bio-P). En liten tillsats fällningskemikalie tillsätts i eftersedimenteringen.
Överkottsslam tas kontinuerligt ut från processen till avvattning. Slamavvattning sker genom centrifugering med tillsats av polymer.
Själva uppdraget gäller transport och omhändertagande av avvattnat slam.
Strävliden producerar ca 2500 ton orötat bioslam med en torrsubstans (TS) på ca 16 - 18% per år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513800 Behandling av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en ramavtalsupphandling avseende Transport och behandling av avloppsslam. Beställaren inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Beställaren
För mer information om beställaren, se hemsida:
Stenungsunds kommun
Omfattning
Upphandlingen av Transport och behandling av avloppsslam avser strävlidens avloppsreningsverk, vidare kallat Strävliden, som är lokaliserat i Stenungsunds kommun, cirka tre km norr om kommunens centrum. Strävlidens verksamhetsområde sträcker sig från Jörlanda och Stora Höga tätorter i söder, centralorten Stenungsund samt Ödsmåls tätort i norr.
Avloppsvattnets ursprung är huvudsakligen från hushåll. Stenungsunds stora petrokemiska industrier har interna reningsanläggningar för processavloppsvatten, och från dessa industrier är enbart sanitetsavlopp kopplat till Strävliden. En mindre del industriavloppsvatten kommer från ett flertal små industrier.
Ramavtalet beräknas starta Avtalets startdatum och beräknas löpa 48 månader.
Förbehåll;
De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör ramavtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta ramavtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.