Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling 2014
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen vid tiden för kontraktets ingående
Upphandlingen avser linjelagd persontrafik samt skolskjutsar i Västernorrlands län. Trafiken omfattar cirka 7 miljoner produktionskilometer.